Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Podlužany - oficiálna stránka obce Podlužany v okrese Levice

Symboly obce

História

Je dokumentované, že v obci v roku1601 existovala organizovaná samospráva s kancelárskou činnosťou. Obec zrejme už vtedy mala svoje symboly, no nie sú zachované. Neskôr sa na dokumentoch z rokov 1775 – 1785 našli odtlačky pečatidla obce z roku 1712. Symboly z roku 1712 možno považovať za najstaršie zachované. Zaujímavý je rukopis pečatidla, ktorý znie: „Podlusani zalození chrámu na Alsbe“. Podľa kruhopisu pečatidlo obce vzniklo na sv. Alžbetu – 19. novembra 1712, na pamiatku patrónky kostola.

 

Erb obce Podlužany

 Erb obce Podluzany

 

 

Heraldický register MV SR v roku 1995 schválil erb obce v nasledovnej podobe: v červenom štíte strieborný, hrotom nahor postavený lemeš, sprevádzaný vpravo zlatou hviezdičkou, vedľa neho strieborné rameno nesúce medzi dvoma striebornými štylizovanými obrysmi listu s úponkami dva zlaté klasy. Historickým znakom obce je poľnohospodársky motív, ktorý vyjadruje hlavný zdroj obživy miestneho obyvateľstva. Rameno, ktoré drží klasy, je pravdepodobne prevzaté z erbu niektorého šľachtického rodu, ktorý tu uplatňoval zemepánske práve ešte pred rokom 1712.

 

Vlajka obce

 

Vlajka obce Posluzany

 

Pečať obce

 

Pecat obce Podluzany


 

webygroup

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár


3539413

Úvodná stránka