Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Podlužany - oficiálna stránka obce Podlužany v okrese Levice

Oblievačka

Oblievačky bývali voľakedy veľký špás. V nedeľu večer sa mládenci chystali na zábavu. A už sa ani domov nebrali. Zišli sa u najstaršieho mládenca pred domom, alebo pred krčmou, a hútali ktorú ako oblejú.

Začínali z kraja dediny. Dievky sa ani nestačili pozobúdzať. Nejednu vytiahli z postele. Hneď bola na nohách. Už vo dverách dostala pár vedier ľadovej vody. Ej, veru, aj choré boli dievky z toho. Jedna dievka mala mladšieho súrodenca. Tomu len nakázala : Aby si ma Ty nezvodluvav!. A on, že veru nepovie. Prišli teda mládenci a pýtajú sa ho : Kde máš sestru ?! Ten im smelo vraví : Hľadajte si ju, keď ste takí mudri! Ja ván veru ani za tú dušu nepovien, že naša Kata je v susáku! Mládenci dlho nelenili a už ju aj oblievali. Ktorá sa dala obliať, musela mládencov pohostiť. A mládenci len vypili, pozdravili a išli oblievať ďalej. Peniaze sa nevyberali, lebo večer býval oblievačkový tanec a ten mali dievky na starosti. Museli hudbu zjednať, vínko doniesť a mládenci ich poriadne pri muzike vyzvŕtali. Každá, ktorá sa dala obliať, potom dostala od mládencov máj. Máje sa stavali v poslednú aprílovú noc pred domom obliatej dievky. Väčšinou to bol tenký, rovný, košatý hrab. Do koruny hrabu zaplietli farebné stužky, niekedy aj fľašu s páleným. Drôtom hrab pripevnili o bránu a tam bol celý mesiac. Jeden máj bol vždy aj v strede dediny. Aj takto naši predkovia oslavovali príchod jari.


 

webygroup

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár


3357596

Úvodná stránka