Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Podlužany - oficiálna stránka obce Podlužany v okrese Levice

Máme prváka

Nástup dieťaťa do školy výrazne zasiahne do života každej rodiny. Rodičia sa spolu so svojim dieťaťom musia vyrovnať s množstvom nových zážitkov – počínajúc nákupom školskej aktovky a školských potrieb, cez zariaďovanie učebného kútika, končiac spoločným úsilím nad domácimi úlohami.

Ponúkame Vám zopár rád ako uľahčiť prechod zo sveta detskej bezstarostnosti do sveta začínajúcich sa povinností.

 

Prekážky, ktoré musí prvák prekonať:

 

- zmena prostredia,

- zmena pedagógov a vychovávateľov,

- strach z nepoznaného,

- strata kamarátov, ktorí nemusia spolu s ním nastúpiť do tej istej školy,

- nové náročnejšie povinnosti (napríklad písanie domácich úloh),

- zmena denného režimu (strata času na oddych – poobedný spánok),

- prispôsobenie sa školským pravidlám, systému a požiadavkám (hlásenie sa, čakanie na vyvolanie, systém aktívnej pozornosti počas hodiny a čas oddychu počas prestávky),

- zmena sústredenia pozornosti (pozornosť sústrediť na učiteľa, reagovať na otázky, ktoré sú mu kladené, spoznávať a učiť sa nové poznatky,...)

- hodnotenie jeho výkonov, na ktoré dieťa nebolo zvyknuté,

- dieťa sa musí naučiť byť sebestačné, organizovať si samo čas (čas zjesť desiatu cez prestávku, pripraviť si pomôcky a pod.)

 

Ako môže pomôcť rodič:

 

- Je dôležité vysvetliť dieťaťu, čo sa od neho v škole bude očakávať, aké budú jeho povinnosti, ešte pred nástupom do školy.

 

- Povzbudzovať dieťa, poukázať na kladné stránky osobnosti dieťaťa, na to, čo už zvládlo a dokázalo.

 

- Byť trpezlivým. Dieťaťu môžu ísť prvé dni domáce úlohy veľmi ťažko, nedokáže sústredene sedieť. Celý deň muselo byť pozorné v škole a môže byť nervózne z toho, že to isté musí robiť doma.

 

- Pozitívne motivovať, vyzdvihnúť dobré veci, napríklad, čo všetko sa dieťa v škole naučí, že spozná nových priateľov, bude mať určité výhody a pod.

 

- Rozprávať sa s dieťaťom, ako sa mu v škole páčilo, prípadne nepáčilo. Je dôležité, aby dieťa cítilo v rodičoch oporu, aby vedelo, že nech by malo akýkoľvek problém, môže sa na nich obrátiť a že na nové, preň momentálne ťažké povinnosti, nie je úplne samo. V prípade, že sa dieťa začne chodenia do školy obávať, je potrebné zistiť hneď, v čom je problém a čoho sa bojí. Nemusí totiž zákonite ísť o závažný problém, ako je napríklad šikanovanie, ale môže sa jednať o nedorozumenie alebo iný menší problém, ktorý je možné vyriešiť chápavým rozhovorom s dieťaťom alebo triednym učiteľom.

 

- Nástup dieťaťa do školy je zmenou i pre samotných rodičov, dieťa má nové povinnosti, ktoré menia režim a voľný čas i v rodine.

 

- Rodič by nemal nahlas hovoriť o svojich obavách a negatívnych skúsenostiach so školou. Nemal by pred dieťaťom hovoriť o obmedzovaní a trestoch, nestrašiť dieťa príliš ťažkými a nezvládnuteľnými úlohami, ktoré ho čakajú.

 

- Rodič by mal dieťaťu dopriať i čas na hru a oddych. Dieťa môže mať strach z pocitu, že už sa nikdy nebude môcť hrať, preto je dôležité vysvetliť mu, že i napriek tomu, že má už určité povinnosti, ktoré si musí plniť, čas na hru bude mať vždy, keď si svoje úlohy splní. Nie je vhodné, aby dieťa, ktorému domáce úlohy zaberú veľa času, bolo hneď po ich napísaní poslané do postele a nemalo tak čas na vlastné aktivity, fantáziu, odreagovanie a hru.

 

- Rodič by si mal nájsť čas na spoločnú aktivitu s dieťaťom (vychádka, šport,..).

 

- Nemal by sa báť prípadného psychologického vyšetrenia, môže dieťaťu len pomôcť a včas zistiť, či je dieťa na školu pripravené.

 

- Pomôcť dieťaťu v prvých dňoch systematickému spôsobu učenia a príprave na vyučovanie.

 

- Rodič by mal dieťaťu prekontrolovať domáce úlohy, nemal by sa spoliehať na to, že keď dieťa príde zo školy a povie, že domáce úlohy nedostali, tak to tak aj naozaj je. Neznamená to však, že rodič nemá svojmu dieťaťu dôverovať, ale vhodné je si veci overiť, napríklad netreba zabúdať i na pravidelné, teda denné kontroly žiackej knižky a zrkadielka. Môže tam byť dôležitý odkaz od triednej učiteľky, na ktorý dieťa zabudlo.

 

- Rodič by mal dieťaťu zabezpečiť i mimoškolskú aktivitu, aby sa dieťa dokázalo od svojich povinností odpútať a rozptýliť. Treba však zohľadniť pri výbere mimoškolskej aktivity danosti dieťaťa, aby nebolo zbytočne preťažené a unavené.


 

webygroup

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár


3357503

Úvodná stránka