Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Podlužany - oficiálna stránka obce Podlužany v okrese Levice

Fašiangy

Od Troch kráľov po Popolcovú stredu - to bolo veselosti po čilejkárskych dedinách. Svadby, krštenia, zabíjačky, tance, mátohy na páračkách... Zima je už raz taká. Vonku je menej roboty – tak sa ľudia po domoch zabávali.

Keď prišli Hromnice to bol koniec sanice. Bolo treba myslieť na jarné roboty. Obdobie medzi pomaly odchádzajúcou zimou a ťažko prichádzajúcou jarou – boli fašiangy. To boli tie tri dni – sobota, nedeľa, pondelok - pred Popolcovou stredou.

Ľudia dostali v kostole na omši pomazanie svätého kríža na čelo aby pamätali že: quia pulvis es et in pulverem revertis... teda po našom prach si a na prach sa obrátiš...
Povrávalo sa, že ak žena, čo cez fašiangy tkala alebo perie párala, začali sa jej na rukách vredy vyhadzovať. Zmizli jej vraj až na Veľký piatok.

Najstarší mládenec v dedine mal dôležitú úlohu. Musel zjednať bandistov. Od mládencov žito po troške povyberal a odviezol ho na koňoch k nim domov. Za dobrú muziku. Po kostole, keď išli ľudia domov, pred krčmou bolo už kolo a už aj vyhrávali. Tam sa všetci zabávali, spievali, tancovali. Vyobliekaní a vycifrovaní do sviatočných hábov. Starí, mladí, celá dedina spievala o fašiangoch. Organista, učiteľ aj richtár so ženou sa zastavili. Pozdravili zábavu, podebatovali s prítomnými. Mládenci rezko dievčence vykrúcali. Na obed sa išli bandisti najesť. Bolo treba hudbu nachovať – poď ho teda k najstaršiemu mládencovi aby vládali ďalej vyhrávať. Tu si dali dobrej šunky s chrenom, zapili vínkom. Po obede sa vrátili a zábava trvala až do večera. Keď sa zmrklo, prešli do krčmy a tam zábava pokračovala až do rána bieleho.

 


 

webygroup

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár


3539577

Úvodná stránka